Skip Ribbon Commands
Skip to main content
سایت دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی

خانه

 معرفی

 
نخستین کتابِ کتابداری، اصول فن کتابداری و تنظیم کتابخانه های عمومی و خصوصی تألیف محسن صبا  بود که درسال 1338 انتشار یافت. با طلیعه های آموزش رسمی کتابداری در ایران و به دنبال آن، شکل گیری گروه های کتابداری در دانشگاه ها و نیز تأسیس موسسه هایی چون مرکز خدمات کتابداری، و نهادهای مرتبط دیگر، کتاب های دیگری  به طبع رسید که هنوز هم جزو متون هسته این رشته به شمار می آیند؛ مثلا کتاب های  شناختی از دانش شناسی از هوشنگ ابرامی، خدمات فنی از پوری سلطانی ، مأخذشناسی از پروین انوار و گسترش های رده بندی و ... بارها چاپ و ویرایش شده اند و هنوز هم جزو منابع اصلی این رشته به شمار می آیند. پس از آن انتشار این متون گسترش یافت. اما همواره جای خالی متونی که به طرح مباحث پایه و بنیادی رشته بپردازند و رویکرد ایرانی نیز داشته باشند حس می شد.
پس از گذشت حدودنیم قرن، دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تلاش گروهی از متخصصان این حوزه در سال های 1381(جلد اول) و 1385(جلد دوم)  به چاپ رسید .اصولا تدوين دايرةالمعارف تخصصي در هر حوزه دانش، مي تواند بيانگر بالندگي و انسجام آن رشته باشد.
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تصمیم گرفته است تا متن کامل این اثر را از طريق اينترنت نيز در اختیار علاقمندان قرار دهد تا دسترسي آن براي همگان تسهيل شده و جامعه كتابداري و اطلاع رساني در ويرايش دائمي و مستمر آن شركت كند.
راهنماي استفاده و ويرايش دايرة المعارف
ورودتان را به اين سايت خوشامد مي گوييم شما می توانيد علاوه بر مشاهده، بارگذاری، و خواندن مقاله ها؛ هر یک از مقاله ها را ویرایش كنيد. ويرايش آن در شوراي علمي بررسي مي شود و در صورت تاييد اعمال خواهد شد. اگر ميزان تغييرات زياد باشد نام شما نيز به عنوان ويرايشگر اضافه خواهد شد[1]. همچنین شما می توانيد مدخل یا مدخل های جدیدي را پیشنهاد كنيد و يا نظرات كلي خود را درباره دايرة المعارف و يا هر يك از مقالات ارسال كنيد.


[1] . در حال حاضر این سایت دوره آزمایشی را طی می کند پس از اتمام این دوره امکان ویرایش ایجاد خواهد شد.